Menestystarina messujen maailmassa

Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy on järjestänyt suuria messuja vuodesta 1995 lähtien. Yritys järjestää vuosittain kolme messutapahtumaa Seinäjoki Areenalla, ja se on merkittävin messujen järjestäjä Etelä-Pohjanmaalla. Messujen lisäksi yritys järjestää oheistapahtumia, jotka täydentävät messukokemusta. Yritys työllistää kolme henkilöä ja tarjoaa usein harjoittelijoille mahdollisuuden oppia alasta näköalapaikalla. Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy:n omistaa sataprosenttisesti Etelä-Pohjanmaan Rakennustaitosäätiö. Säätiön ovat perustaneet rakennusalan ammattilaiset; E-P:n Rakennusinsinöörit ja -arkkitehdit RIA ry ja E-P:n rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry. Nämä yhdistykset ovat Pytingille merkittävä voimavara, sillä ne ovat vuosittain aktiivisesti mukana messujen järjestelyissä.
Koronapandemia vaikutti merkittävästi tapahtuma-alaan, mutta Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy selvisi vaikeista ajoista ja järjestää nyt tapahtumia kuten ennenkin. Asiakkaiden ostokäyttäytyminen ja vaatimukset muuttuvat jatkuvasti, joten yritys pyrkii kehittämään toimintaansa sen mukaan.
Kasvupolku työpajassa käsiteltiin vastuullisuutta
Yritys osallistui Euroopan unionin osarahoittaman ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun hallinnoiman Think Big! Kasvuyrittäjyyden edistäminen Etelä-Pohjanmaalla -hankkeen työpajaan. Työpajassa testattiin Kasvupolku- työkalua, joka on suunnattu kasvuhakuisille yrityksille. Työpajassa keskityttiin vastuullisuuteen ja hallitustyöskentelyn kehittämiseen. Kasvun toteuttamiseksi tarvitaan usein kasvustrategia, oikeanlaista osaamista, pääomaa, verkostoja ja teknologiaa.
Nykyään jokaisen menestyvän yrityksen on huomioitava vastuullisuus. Lainsäädäntö asettaa vastuullisuuteen liittyviä vaatimuksia erityisesti suurille yrityksille, mutta nämä vaatimukset heijastuvat myös pk-yrityksiin, jotka toimivat osana suurempien yritysten arvoketjuja. Lisäksi vastuullisuus voi tuoda pk-yrityksille kilpailuetua. Työpajassa vastuullisuutta tarkasteltiin taloudellisen, sosiaalisen ja ekologisen vastuun näkökulmista. Yritykset arvioivat omaa vastuullisuuttaan itsearviointityökalun avulla ja saivat arvokasta tietoa mahdollisista kehityskohteistaan.

Tapahtuma-alan kannattaa toimia vastuullisesti
Työpajassa kävi ilmi, kuinka paljon tapahtuma-alalla toimiva yritys tekee jo valmiiksi vastuullisia toimia, vaikka niitä ei aina laajemmin huomata. Monet kyltit, rakenteet ja varusteet käytetään useita kertoja. Kertakäyttöisiä tuotteita käytetään mahdollisimman vähän, sillä niiden käyttäminen ei ole enää taloudellisesti järkevää. Logistiikka on alaa haastava osa-alue, mutta tekniikan kehittyessä siihen on luvassa parannuksia. Näytteilleasettajat ja tavarantoimittajat voivat tulevaisuudessa suosia vähäpäästöisempiä kuljetusratkaisuja tekniikan kehittyessä. Myös paikallisten toimittajien käyttö vähentää logistiikan päästöjä ja tukee alueellista taloutta. Messurakentajat suunnittelevat nykyään kuljetukset tarkasti ja vajailla kuormilla ajamista pyritään välttämään. Taloudellinen ja sosiaalinen vastuu ovat myös jatkuvasti huomioitavia asioita. Yritys on mm. pitkään hyödyntänyt messujen aikana paikallisia urheiluiseuroja apuna talkootöissä. Urheiluseurat saavat rahallisen korvauksen ja näin taloudellista tukea omaan toimintaan.
Yritysten ja oppilaitosten yhteistyö on tärkeää
Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy on aiemminkin tehnyt yhteistyötä SEAMKin kanssa, esimerkiksi ostamalla videokuvauksen ja videoeditoinnin koulutuspalveluita. Tämä oli kuitenkin ensimmäinen kerta, kun yritys osallistui työpajatoimintaan. Yritys koki työpajan kokonaisuudessaan hyödylliseksi. ”Työpaja oli hyvä ja herätti paljon ajatuksia kasvuun sekä vastuullisuuteen liittyen. Aioimme jatkossakin osallistua erityyppisiin tilaisuuksiin tarpeidemme mukaan” kertoo Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy:n toimitusjohtaja Anne-Maj Lauri. SEAMK tekeekin paljon yhteistyötä alueen yritysten kanssa niiden toimintaedellytysten parantamiseksi. Tarjolla on monia maksuttomia ja maksullisia palveluita. Opiskelijayhteistyö on nykyisin hyvin laajaa yritysten kanssa ja erilaisia työkaluja on kehitetty yritysten tueksi.
Näkymättömiä hyviä tekoja
Helposti ajatellaan tapahtuman olevan paljon ympäristöä kuormittava asia. Sitä se osin onkin, mutta kolikolla on aina kääntöpuolensakin. Messujen järjestäjillä on merkittävä vaikutusmahdollisuus ihan käytännön toimilla. Niitä tehdään koko ajan suuren yleisön sitä huomaamatta. Tässä muutamia kirjoittajalle esiin nousseita ajatuksia:
- Painetut materiaalit voidaan korvata digitaalisilla näytöillä ja QR-koodeilla.
- Tapahtuma-areenan energiatehokkuutta voidaan parantaa hyödyntämällä LED-valaistusta ja energiansäästöohjelmia. Ilmastoinnin ja lämmityksen optimointi sekä ylijäämälämmön hyödyntäminen voivat myös vähentää merkittävästi energiankulutusta ja päästöjä.
- Ravintola vähentää ruoan hävikkiä suunnittelemalla tarjoilut tarkasti.
- Messuorganisaatio saattaa kannustaa joukkoliikenteen käyttöön järjestelemällä niitä sidosryhmiensä kanssa paremmin tapahtuman ajalle sopiviksi.
- Uudelleen rakennettavat messurakenteet ja kalusteet voivat olla valmistettu kierrätetystä puusta, metallista tai biomateriaaleista.
Tällaisiin asioihin tapahtuman kävijä ei välttämättä kiinnitä huomiota. Eikä tarvitsekaan. Niistä yritysten on hyvä itse viestiä asiakkailleen ja sidosryhmilleen. Tärkeintä on yritysten ja kävijöiden kohtaaminen kasvokkain tapahtumissa.
Jos olet kiinnostunut kehittämään työkaluja ja yritystäsi työpajoissamme tai kaipaat ideoita, tukea ja verkostoa, ota yhteyttä!
Artikkeli on kirjoitettu osana Think Big! Kasvuyrittäjyyden edistäminen Etelä-Pohjanmaalla -hanketta, joka on Euroopan unionin osarahoittama. Hankeen verkkosivut: Think Big! Kasvuyrittäjyyden edistäminen Etelä-Pohjanmaalla
Heikki Punkari
asiantuntija, TKI
SEAMK
Kirjoittaja toimii SEAMKissa kasvuyrittäjyyden asiantuntijana ja hänellä on usean vuoden kokemus messuorganisaation johdossa.